ezc-2GENEL BİLGİLER

Eczacılık Fakültesi Egzersiz Salonumuz, Tandoğan Kampüsü Eczacılık Fakültesi’nin alt katında yer almaktadır. 130 m2 kullanım alanına sahip salonumuzda, üyelerimize spor aktiviteleri konusunda hizmet verilmektedir. Egzersiz salonumuz 2005 yılında üniversitemiz personelinin ve öğrencilerinin spor faaliyetlerini yapabilmeleri için hizmete açılmıştır. Salonumuzu üniversitemiz personeli, öğrencileri ve referanslı dışarıdan üyeler  kullanabilmektedir. Salonumuzda bay ve bayan olmak üzere birer soyunma odamız, her soyunma odasında birer adet duş kabini bulunmaktadır. Her iki soyunma odasında saç kurutma makinesi vardır. Yine üyelerimiz için eşyalarını kilitleyebilecekleri anahtarlı dolaplarımız mevcuttur.

Üyelerimizin istekleri ve fiziksel performansları göz önünde bulundurularak gerekli egzersiz programları antrenör tarafından üyelerimize hazırlanmaktadır.

ecz-6 ecz-8 ecz4 ezc-2

TESİS KULLANIM KOŞULLARI

Üyeler tesisi kullanırken temiz spor ayakkabı, eşofman, t-shirt, havlu, duş malzemeleri ve ihtiyaçları kadar su yanlarında bulundurmalıdırlar. Üyelerimiz salonumuzu haftada en fazla 3 gün, günlük 1,5 saat süre ile kullanabilmektedirler.

İSTATİSTİKİ BİLGİLER

Salonumuz 2014-2015 yıllarında öğrencilerimize idari ve akademik personelimize hizmet vermiştir. Üyelerimizin %65’lik kısmını öğrencilerimiz, %35’lik kısmını ise personelemiz oluşturmuştur. Bu yıllar içerisinde salonumuz aylık ortalama olarak 50 kayıtlı üyemize hizmet vermiştir.

TESİS EKİPMANLARI

DUMBELL: Kol,sırt,omuz ve göğüs kaslarının çeşitli rotasyonlarla çalışmasını sağlayan ağırlıklardır.

 

 


BUTTER FLY: Göğüs ve omuz kasları birlikte hareket ederek sıkıştırma ve germe fonksiyonlarını yerine getirirler.. Bu makine iç göğüs kaslarının daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

Salonumuzda çeşitli karın  ve kardiyo egzersizlerini yapabilmek için pilates topu , step tahtası gibi ekipmanlar bulunmaktadır.

 

 

Leg extension: Quadriceps üst ve ön bacak kaslarını geliştirmek için tasarlanmış bir egzersiz aracıdır. Bacakların öne doğru germe aktivitesini yapmasını sağlar. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 


Leg Curl:  Arka bacak ve kalça kaslarını geliştirmek için kullanılan önemli bir makinedir. Adelelerin güçlenmesinde gluteus maximus (kalça) ve hamstringin (arka bacak) aktive olmasında rol oynar. İzole bir egzersiz olduğu için hedeflenen bölgenin daha kontrollü ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

Front Lat Pulldown Machine: Sırt kaslarını kuvvetlendirmek ve geliştirmek için kullanılan bir makinedir. Özellikle sırtı genişleten latissimus dorsi kasini (kanat kası) çalıştırır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

Adductor: İç bacak kaslarının çalışmasını sağlayan bir makinedir. Düzenli bir program dahilinde uygulandığı zaman bacakların iç kısmında sıkılaşma ve incelme sağlamaktadır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

 

Yatay Kondisyon Bisikleti : Egzersizde konforu artırdığı  ve sırtı desteklediği için kilolu ve rahatsızlığı olan kişilerin tercih ettiği bir alettir. Etkili bir cardio ve ısınma aletidir. Üzerindeki göstergeler sayesinde programınızın düzeyini görebilirsiniz. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

 

Eliptik Bisiklet : Bir cardio aleti olmakla beraber sertliği ayarlanabilir olduğundan çeşitli kas gruplarını da aktif  bir şekilde çalıştırabilmektedir. Özellikle kalça ve bacak bölgesindeki kasları aktive etmektedir.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

Dikey Kondisyon Bisikleti : Aktiviteye başlamadan ısınmak için ve cardio yapmak için etkili bir alettir. Pedalların ayarlanalabilir  sertlik düzenlemesi vardır. Salonumuzda bir adet bulunmaktadır.

 

 

Total Hip Machine : Bu makinede birçok kas grubunu değişik rotasyonlarla çalıştırabiliriz. İç bacak, dış bacak egzersizlerini de  rahatlıkla yapabileceğimiz makinede daha çok kalça ve basen bölgesi egzersizleri yapılmaktadır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

Bench Press :  En etkili göğüs egzersizlerinden birisidir. Bench press ile güçlenecek kaslar sayesinde birçok itme ve dayanıklılık aktivitelerini daha rahat yapabilirsiniz. Göğüs kasları yanında Triceps kasını da (Arkakol) çalıştırmaktadır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

İncline Bench Press : Çalıştırdığı bölge üst göğüs kasıdır. Bununla birlikte  bench presste olduğu gibi tricepsler de çalışır.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır

 

 

Leg Press:  Yapılış itibariyle squata benzetilebilir. Leg press özellikle ön bacak kaslarının ve  gluteus maximusun (kalça)  çalıştırılmasında çok etkilidir.  Salonumuzda 1 Adet bulunmaktadır.

 

 

Abductor: Dış bacak kaslarının çalışmasını sağlayan bir makinedir. Düzenli bir program dahilinde uygulandığı zaman bacakların dış kısmında sıkılaşma ve incelme sağlamaktadır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

Koşu Bandı :  Başlangıç ve ileri seviye fitness sporcuları için gerek kardiyovasküler (kalp,damar ve kan dolaşımı) sistemi güçlendirmek gerekse ideal kiloya ulaşabilmek için kullanılabilecek en etkili makinelerden  biridir. Metabolizmayı hızlandırıp gün boyunca yağ yakımını tetikler. Ayrıca yüksek yoğunluklu antrenmanlar öncesi vücudun ısınması için kullanılabilmektedir. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.

 

 

ULAŞIM VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: A.Ü. Tandoğan Yerleşkesi, Eczacılık Fakültesi. Tandoğan/Ankara

Tel: 0(312) 203 30 37

ECZACILIK FAKÜLTESİ EGZERSİZ SALONU SORUMLUSU

vecdi-nazli Adı Soyadı: Vecdi NAZLI
E-Posta: vecdinazli156@hotmail.com
Tel: 0(312) 203 30 37
Ünvan: Büro Personeli
Birim: SAĞLIK KÜLTÜR ve SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI
Bölüm: ECZACILIK FAKÜLTESİ EGZERSİZ SALONU