ENSTRUMAN KURSLARI

vurmalı çalgılargitar

(Uzun Sap ve Kısa Sap Bağlama – Klasik ve Pop Gitar – Keman – Ney – Kemençe – Vurmalı Çalgılar)

Haftada 1 gün 2 saat olarak gerçekleştirilen kurslarımızda başlangıç düzeyinden başlanarak nota eğitimi verilmektedir. Kurslarımızda ilk önce temel müzik eğitimi alan öğrencilerimizin, seçtikleri enstrumanın başlangıç düzeyinde çalımı konusunda bilgi sahibi olmaları ve yeteneklerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Temel bir eğitim aldıktan sonra gelişme gösteren öğrencilerimiz Kültür ve Sanat Günleri kapsamında yeteneklerini sergilemektedir.

 

TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU ve TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU

tsm resmithm

Köklü bir geçmişe sahip olan Türk Halk Müziği Korosu, TRT Ankara Radyosu Saz Sanatçısı Cemil KAYACI eğitmenliğinde, Türk Sanat Müziği Korosu ise TRT Sanatçısı Selçuk AYGAN eğitmenliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalarını haftada 1 gün 2 saat müzisyenler eşliğinde yapan korolarımız,  Kültür ve Sanat Günleri’nin yanı sıra, diğer özel program ve davetlerde konserler vermektedir. 

RESİM KURSU

Kurs öğrencilerine disiplinli bir gözlem yolu ile yaratıcılıklarını geliştirecek desen ve resim bilgileri verilerek, teknikler öğrencilerin eğitimine göre uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Öğrencilerimizin yaptığı çalışmalar Kültür ve Sanat Günleri kapsamında sergilenmektedir.

SERAMİK KURSU

Dört yıllık bir geçmişe sahip olan Seramik kursumuzda farklı tasarımlarla hayatın içinde yer alan, aynı zamanda sanatsal yanı ağar basan eserler üretilmektedir. Kurs süresince kullanılan malzemeler Başkanlığımız tarafından temin edilmektedir.

 

EBRU KURSU

Geçmişi çok eskilere dayanan Ebru Sanatı, Türkistan-Buhara şehrinden ipek yolu ve göçlerle Anadolu’ya, Anadolu’dan da Avrupa’ya yayılmıştır. Renkli toprak ve minarelerin el taşı ile ezilip, sığır ödü ve su ile karıştırılarak boya elde edilmesi ile başlayan süreç, bu boyaların kitreli su ile doldurulmuş tekneye at kılından fırça yardımı ile damlatılarak uygulayıcının kendine has şekil vermesi ile son bulur. Haftada 2 saat olarak planlanan ebru kursunda ebru yapımındaki tüm aşamalar öğretilmektedir. Kurs süresince kullanılan temel malzemeler Başkanlığımız tarafından sağlanmaktadır.

SATRANÇ KURSU

Uzun yıllardan sonra tekrar faaliyet vermeye başlayan Satranç kursumuzda öğrencilerimizin bilişsel yönden gelişimleri temel amaç olarak ele alınmaktadır. Öğrencilerimizin bir yandan hayal güçlerini, inovatif düşünmelerini, konsantrasyon ve strateji geliştirme becerilerini geliştirmeyi diğer yandan ise boş zamanlarını verimli kullanmalarını hedeflediğimiz kursumuzda Türkiye Satranç Federasyonu ile işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.

BEDEN DİLİ VE ZİHİN DİLİ KURSU

Beden ve zihin dili eğitimi, kişinin en önce kendisini ve çevresindeki herkesi tanımasını, farkında olmasını sağlayan bir eğitimdir. Eğitim, klişe eğitim içeriklerinden uzak, dinlemeye değil, uygulamaya yöneliktir. Yaşamımız boyunca, daha sağlıklı, daha doğru iletişim kurabilmemizi, kendimizi ve insanları anlayabilmemizi, daha profesyonel ve olumlu bir etki bırakabilmemizi sağlar. Kişisel gelişimine katkıda bulunmak, iletişim becerilerini geliştirmek, topluluğa hitap ederken veya sunum yaparken kendine güvenli ve rahat bir izlenim yaratmak istiyorsanız bu eğitime katılabilirsiniz.

İŞARET DİLİ KURSU

İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim sağlamak amacıyla el hareketleri ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları bir dildir. Haftada bir saat olarak planlanan kursun öğrencilerimizin mezuniyet sonrası iş yaşamında faydalı olacağı düşünülmektedir.

FOTOĞRAF KURSU

Haftada bir gün 2 saat olarak uygulanan fotoğraf kursunda önce teorik bilgiler verilmekte daha sonra alan çalışmaları yapılarak sokak çekimleri yapılmaktadır. Kurs öğrencilerimiz çalışmalarını Kültür ve Sanat Günleri kapsamında açılan sergide sergilemektedir. Ayrıca fotoğraf günleri ve festivallerde üniversitemizi temsil etmektedirler.

 

drama

 

YARATICI DRAMA KURSU

Yaratıcı Drama kursumuzda tanışma, iletişim kurma, uyum, güven, duygu, algı, mekan vb. konularda yaratıcı drama yöntem ve teknikleri kullanarak doğaçlama çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmalar haftada 2 saat olarak planlanmaktadır.

 

 

tiyatro

TİYATRO KURSU

Deneyimli eğitmenimiz tarafından temel bilgiler ve teknikler öğretilerek her öğretim yılında bir oyun sahnelenmektedir. Kursiyerler, Kültür ve Sanat Günlerinde ve festivallerde oyunlarını sergilemektedirler.

 

 

halk oyunlarıHALK DANSLARI KURSU

Cebeci Spor Salonunda çalışmalarını sürdüren Halk Dansları kursu öğrencileri, her yıl organize edilen Halk Dansları Şöleninde gösterilerini sunmaktadır. Çeşitli danslardan oluşan repertuvarıyla Üniversitelerarası yarışmalarda ve festivallerde üniversitemizi temsil etmektedir.

 

 

eşli danslarLATİN DANSLARI KURSU

Köklü bir geçmişe sahip kurslarımızdan biri olan Latin Dansları Kursu, hafta sonlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Cha Cha, Rumba, Salsa, Paso Doble, Jive gibi danslar eğitmenlerce öğretilmektedir. Kursiyerlerden yetenekli olanlar gösteri gruplarına seçilmekte ve bu öğrenciler festivallerde ve yarışmalarda üniversitemizi temsil etmektedirler.