Kurslar Hakkında

 

ÇALGI KURSLARI

 

(Uzun Sap ve Kısa Sap Bağlama – Klasik ve Pop Gitar – Keman – Ney – Kemençe – Vurmalı Çalgılar)

 

 

Haftada 1 gün 2 saat olarak gerçekleştirilen kurslarımızda başlangıç düzeyinden başlanarak nota eğitimi verilmektedir. Kurslarımızda ilk önce temel müzik eğitimi alan öğrencilerimizin, seçtikleri çalgının başlangıç düzeyinde çalımı konusunda bilgi sahibi olmaları ve yeteneklerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Temel bir eğitim aldıktan sonra gelişme gösteren öğrencilerimiz Kültür Sanat Günleri kapsamında yeteneklerini sergilemektedir.

 

TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU ve TÜRK SANAT MÜZİĞİ KOROSU

Köklü bir geçmişe sahip olan Türk Halk Müziği Korosu, Kültür Bakanlığı İstanbul Türk Halk Müziği Korosu ve Orkestrası Şefi Selçuk Murat KIZILATEŞ Eğitmenliğinde ve Türk Sanat Müziği Korosu ise TRT Sanatçısı Selçuk AYGAN Eğitmenliğinde çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalarını haftada 1 gün 2 saat müzisyenler eşliğinde yapan korolarımız, Kültür Sanat Günleri’nin yanı sıra, diğer özel program ve davetlerde konserler vermektedir. 

 

 

 

GERİ DÖNÜŞÜM ORKESTRASI

Geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak yaratılan çalgıların yanı sıra akustik ve ritim çalgılarının bir arada bulunduğu Geri Dönüşüm Orkestrası, yıl içerisinde Kültür Sanat Günleri’nin yanı sıra diğer özel proje ve programlarda yer almaktadır.

 

 

RESİM KURSU

Kurs öğrencilerine disiplinli bir gözlem yolu ile yaratıcılıklarını geliştirecek desen ve resim bilgileri verilerek, teknikler öğrencilerin eğitimine göre uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Öğrencilerimizin yaptığı çalışmalar Kültür Sanat Günleri kapsamında sergilenmektedir.

 

 

SERAMİK KURSU

Beş yıllık bir geçmişe sahip olan Seramik kursumuzda farklı tasarımlarla hayatın içinde yer alan, aynı zamanda sanatsal yanı ağar basan eserler üretilmektedir. Kurs süresince kullanılan malzemeler Başkanlığımız tarafından temin edilmektedir.

 

EBRU KURSU

Geçmişi çok eskilere dayanan Ebru Sanatı, Türkistan-Buhara şehrinden ipek yolu ve göçlerle Anadolu’ya, Anadolu’dan da Avrupa’ya yayılmıştır. Renkli toprak ve minarelerin el taşı ile ezilip, sığır ödü ve su ile karıştırılarak boya elde edilmesi ile başlayan süreç, bu boyaların kitreli su ile doldurulmuş tekneye at kılından fırça yardımı ile damlatılarak uygulayıcının kendine has şekil vermesi ile son bulur. Haftada 2 saat olarak planlanan ebru kursunda ebru yapımındaki tüm aşamalar öğretilmektedir. Kurs süresince kullanılan temel malzemeler Başkanlığımız tarafından sağlanmaktadır.

 

 

SATRANÇ KURSU

Uzun yıllardan sonra tekrar geçen yıl faaliyet vermeye başlayan Satranç kursumuzda öğrencilerimizin bilişsel yönden gelişimleri temel amaç olarak ele alınmaktadır. Öğrencilerimizin bir yandan hayal güçlerini, inovatif düşünmelerini, konsantrasyon ve strateji geliştirme becerilerini geliştirmeyi diğer yandan ise boş zamanlarını verimli kullanmalarını hedeflediğimiz kursumuzda Türkiye Satranç Federasyonu ile işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.

 

FOTOĞRAF KURSU

 

Haftada bir gün 2 saat olarak uygulanan fotoğraf kursunda önce teorik bilgiler verilmekte daha sonra alan çalışmaları yapılarak sokak çekimleri yapılmaktadır. Kurs öğrencilerimiz çalışmalarını, Kültür Sanat Günleri kapsamında açılan sergide sergilemektedir. Ayrıca fotoğraf günleri ve festivallerde üniversitemizi temsil etmektedirler.

 

BEDEN VE ZİHİN DİLİ KURSU

 

Beden ve zihin dili eğitimi, kişinin en önce kendisini ve çevresindeki herkesi tanımasını, farkında olmasını sağlayan bir eğitimdir. Eğitim, klişe eğitim içeriklerinden uzak, dinlemeye değil, uygulamaya yöneliktir. Yaşamımız boyunca, daha sağlıklı, daha doğru iletişim kurabilmemizi, kendimizi ve insanları anlayabilmemizi, daha profesyonel ve olumlu bir etki bırakabilmemizi sağlar. Kişisel gelişimine katkıda bulunmak, iletişim becerilerini geliştirmek, topluluğa hitap ederken veya sunum yaparken kendine güvenli ve rahat bir izlenim yaratmak istiyorsanız bu eğitime katılabilirsiniz.

 

İŞARET DİLİ KURSU

 

İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim sağlamak amacıyla el hareketleri ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları bir dildir. Haftada bir saat olarak planlanan kursun öğrencilerimizin mezuniyet sonrası iş yaşamında faydalı olacağı düşünülmektedir.

 

DİKSİYON KURSU

 

Doğru nefes teknikleri, güzel ve anlamlı konuşmanın en önemli anahtarı olan kursumuz; Üniversitemiz öğrencilerinin hem eğitim hem de meslek hayatlarında kendilerini daha doğru ve güzel ifade edebilmeleri adına çalışmalar yürütmeyi amaçlamaktadır.

 

YARATICI YAZMA KURSU

 

Bir dönem sürecek şekilde planlanan Yaratıcı Yazma Kursunda; bir yazınsal metnin öğelerinin neler olduğu, yazınsal dilin en önemli anahtar oluşunun nedenleri, gerçeklik ve kurgu ayrımı, kişilerin yaratılma biçimleri, olay örgüsünün kurgulanışı gibi başlıkların üstüne yoğunlaşılacaktır. Didaktik bir öğretimin tamamıyla dışında, uygulamaya, karşılıklı tartışmaya, yorumlamaya dayalı bir çalışma biçimi yürütülecektir.

 

SANAT OKUR YAZARLIĞI KURSU

 

Özellikle 20.inci ve 21.inci Yüzyılda Modern ve Çağdaş Batı sanatının (plastik sanatlar) gelişimini, sanatçıları ve sanat akımlarını inceleyerek; sanatçıların yaşadığı dönemi ve ortamı gözlemlerken akımların nasıl ortaya çıktığına, kimlerin nasıl etkilendiklerine, eserlerin altında yatan hikayelerin görülerek sanatçının ve sanatın anlamlandırılabilmesine çalışılmaktadır. Kurs kapsamında, dönemlere ait eserlerden örnekler görülecek, kuramsal çalışmaların yanı sıra müze ve galeriler ziyaret edilip ülkemizdeki çağdaş sanat pratikleri de incelenecektir.

 

MEDYA ve İLETİŞİM KURSU

 

Medya ve İletişim Kursu öğrencilerimize ülkemizde ve dünyada basın-yayın alanındaki gelişmeler hakkında bilgi kazandırmayı; bu sayede günümüz basınını daha iyi anlama ve basın tarihi bilinci kazanmaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Bir dönem olarak programlanacak kurs, katılımcılarına, Türk basın-yayın dünyasının tecrübeli isimleri ile tanışma ve sohbet ortamı da sağlayacaktır.

 

GİRİŞİMCİLİK KURSU

 

Öğrencilerimizin mezuniyetleri sonrasında kariyer planlamaları ve meslek hayatlarında girişimci ve yaratıcı bireyler olmaları yönünde rehberlik yapması amacıyla oluşturulan Girişimcilik Kursu programı, deneyimli lider kadrosuyla eğitim vermektedir.

 

AŞÇILIK KURSU

 

Aşçılık kursu 12 hafta olarak planlanmıştır. Her hafta yeni bir menü üzerinde çalışılan kursta Türk ve Dünya mutfaklarından örneklerin yapım ve sunumu uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

 

YARATICI DRAMA KURSU

 

Yaratıcı Drama kursumuzda tanışma, iletişim kurma, uyum, güven, duygu, algı, mekan vb. konularda yaratıcı drama yöntem ve teknikleri kullanarak doğaçlama çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmalar haftada 2 saat olarak gerçekleştirilmektedir.

 

TİYATRO KURSU

 

 

Deneyimli eğitmenimiz tarafından temel bilgiler ve teknikler öğretilerek her öğretim yılında bir oyun sahnelenmektedir. Kursiyerler, Kültür Sanat Günleri çerçevesinde düzenlenen Ankara Üniversitesi Tiyatro Festivali başta olmak üzere, diğer festivallerde oyunlarını sergilemekte ve Üniversitemizi temsil etmektedirler.

 

TÜRK HALK DANSLARI KURSU

 

Cebeci Yerleşkesinde bulunan Kapalı Spor Salonunda çalışmalarını sürdüren Türk Halk Dansları kursu öğrencileri, her yıl organize edilen Ankara Üniversitesi Halk Dansları Şöleninde gösterilerini sunmaktadır. Çeşitli danslardan oluşan repertuvarıyla Üniversitelerarası yarışmalar ile yurt içi ve yurt dışı festivallerde Üniversitemizi temsil etmektedir.

 

LATİN DANSLARI KURSU

 

 

Köklü bir geçmişe sahip kurslarımızdan biri olan Latin Dansları Kursu çalışmalarını, Türkiye Dans Sporları Federasyonu Ulusal Hakemi ve Koreograf Emel GÜRE ÇAKAN Eğitmenliği ile 2 ayrı gün olarak sürdürmektedir. Çalışmalar; Cebeci Yerleşkesinde bulunan Milli Piyango Öğrenci Evi alt katında, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı başında yenilenen Stüdyoda gerçekleştirilmektedir. Cha Cha, Rumba, Salsa, Paso Doble, Jive gibi danslar konusunda altyapı çalışmaları, hafta içi 1 günlük eğitim süreci ile başlar. Kursiyerlerden yetenekli ve tecrübeli olanlar ise Gösteri Gruplarına seçilerek, festivallerde ve yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmektedirler.