TÜRK ÖĞRENCİLER

Ailesinin sağlık güvencesi olan 18-25 yaş arası öğrencilerden, kayıtlı bulundukları okuldan öğrenci belgeleri ile 30 kasım 2013 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’ na (SGK) başvurmayanların sağlıktan yararlanma hakları iptal edilmiştir. Bu durumda:

  1. Eski öğrenciler kendi adlarına SGK  sağlık primi borcunu ödemek koşuluyla tüm sağlık kurumlarından faydalanabilirler. Borç görünmesi durumunda SGK’na öğrenci belgeleri ile başvurarak borçlarını sildirebilirler.
  2. Üniversiteye yeni kayıt olan öğrenciler, ailelerinin sağlık güvencesi varsa, 3 ay içinde okuldan almış oldukları öğrenci belgesi ile SGK’ na başvurarak devlete ait sağlık kurumlarından faydalanabilirler.
  3. Ailesinin sağlık güvencesi olmayan öğrenciler ise gelir tespiti için ikamet ettiği yerin kaymakamlığına başvurup yeşil kart edinmek yoluyla sağlık kurumlarından faydalanabilirler.

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER

Yabancı öğrencilerimizin öncelikle İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nden TC numaralarını (YU numarası) almaları gerekmektedir.

Bilgi için:

Ankara Emniyet Müdürlüğü:

  • Konya Devlet Karayolu Üzeri İskitler/Yenimahalle  ANKARA (Ankamall yanı)
  • Tel: 90 312 303 55 55, 90 312 303 5460- 5470 (Yabancılar Şubesi)

 

* Burslu Yabancı Öğrenciler 

Öğrencilerin sağlık primleri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından SGK’na yatırılmış olup öğrencilerimiz  TC numaraları (YU numaraları) ile devlete ait sağlık kurumlarına başvurabilirler.

Öğrencilerin bilgileri kayıttan sonraki 7-15 gün içersinde sağlık kurumları sisteminde görünmektedir. Aksaklık durumunda burs aldıkları kuruma başvurmaları ya da “https://www.turkiyeburslari.gov.tr/” adresindeki Genel Sağlık Sigortası Bilgi Güncelleme formunu doldurarak sistemdeki kişisel bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Bilgi için: http://www.ytb.gov.tr

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı:

Oğuzlar Mah. Mevlana Bulvarı No: 145  06520 Balgat ANKARA

Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanlığı Tel: 90 312 218 4100

 

* Bursu Olmayan Yabancı Öğrenciler 

Kendi adlarına  SGK’na sağlık primi ödemek şartıyla  ya da özel olanaklarıyla (özel sigorta vb.) sağlık kurumlarından faydalanabilirler.

Bilgi için: http://www.sgk.gov.tr

Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü:

Atatürk Bulvarı Yenen İşhanı No:225 Kavaklıdere/Ankara Tel: 90 312 457 81 00

Ulucanlar Sosyal Güvenlik Merkezi:

ULUCANLAR CAD. NO:65 ALTINDAĞ/ANKARA Tel: 90 312 363 77 20

Yasal düzenleme için tıklayınız : Yasal Düzenleme