tandogan1

GENEL BİLGİLER

Piri Reis Spor Salonu binası,  1993 yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun ilk eğitime başladığı yerdir. Binanın tamamı 1970 m2 olup, salon kısmı 918 m2, saha kısmı ise 778 m2’dir. Binanın adı 2012-2013 yılları arasında Tandoğan Spor Salonu olarak değiştirilmiş ve hizmete açılmıştır. Parkeli salonumuzda Voleybol, Basketbol, Hentbol, Badminton ve Masa Tenisi oynanabilmektedir. Ayrıca 9 metre yüksekliğinde 2 adet tırmanma duvarımız da bulunmaktadır.

tandogan2 tandogan3 tandogan4 tandogan5

TESİS KULLANIM KOŞULLARI

Tesisimizin parkeli salon bölümünü uygun şartlar yerine getirildikten sonra tüm öğrenci ve personelimiz kullanabilmektedir. Antrenman saati isteyen kişiler Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Salonun boş saatleri olduğu takdirde spor salonu için uygun kıyafeti olan personel ya da öğrenciler üniversite kimliklerini göstererek 1 saati aşmaksızın spor yapabilmektedirler.  

Piri Reis Egzersiz Salonu

Egzersiz salonumuza  Öğrenciler , idari ve akademik personel üyelik yaptırabilmektedir.

pirireis1Üyelik Ücretleri

 

Üyelik bedellerini Vakıfbank Maltepe Şubesi TR210001500158007305641282 IBAN nolu hesaba (açıklama kısmına piri reis egzersiz salonu ifadeleri yazdırılarak)  yatırdıktan sonra personel kimlik belgesi fotokopileri, nüfus cüzdanlarının fotokopileri ve makbuzları ile salonumuza üyelik başvurusu yapabilirler. Ankara Üniversitesi personelinin kendisi tesisi kullanmasa dahi eşi ve 25 yaşını aşmamış çocukları aynı şartlarda üyelik yaptırabilirler. Personel olan yakınlarının iş yeri kimliği fotokopisi üyelik işlemleri sırasında mutlaka yanlarında olmalıdır.Üyelik işlemi tamamlananlar aynı gün tesisi kullanabilirler.

Salonumuzda ihtiyaca yönelik olarak bir çalışma programı düzenlenmektedir. Düzenli gelindiği takdirde program aylık olarak güncellenmektedir. Üyelerimiz haftanın 3 günü 1.5 saat salonumuzdan faydalanabilmektedirler.

Egzersiz salonumuzda spor gündemini takip etmek ve spor motivasyonu için gerekli olan müzik dinleme ihtiyaçlarınızı gidermek üzere, yürüme bantlarının ve eliptik bisikletlerinin karşısında  toplamda 4 adet televizyonumuz bulunmaktadır.

Bay ve bayan olmak üzere birer soyunma odalarımız, her soyunma odasında üçer adet duş ve birer adet WC bulunmaktadır. Her iki soyunma odasında saç kurutma makinesi vardır. Yine üyelerimiz için eşyalarını kilitleyebilecekleri anahtarlı dolaplarımız mevcuttur.

Üyeler tesisi kullanırken temiz spor ayakkabı, eşofman, t-shirt, havlu, duş malzemeleri ve ihtiyaçları kadar su yanlarında bulundurmalıdırlar.

Pilates Salonu

Salonumuzda pilates, yoga, zumba gibi grup derslerine İktisadi İdari İşletme Kayıt Bürosu (Havuz ) ile iletişime geçtikten sonra  açılacak derslere katılabilirsiniz.

pilates1pilates2

İSTATİSTİKİ BİLGİLER

Üyelerimiz dağılımı aşağıda gösterilmiştir.

İDARİ PERSONEL AKADEMİK PERSONEL TOPLAM
2014 YILI 19 18 37
2015 YILI 51 95 146

 

TESİS EKİPMANLARI

Salonumuzda mevcut egzersiz makinalarımız şunlardır;

kosubandi Koşu Bandı: Başlangıç ve ileriseviye fitness sporcuları için gerek kardiyovasküler (kalp,damar ve kan dolaşımı) sistemi güçlendirmek gerekse ideal kiloya ulaşabilmek için kullanılabilecek en etkili makinelerden  biridir. Metabolizmayı hızlandırıp gün boyunca yağ yakımını tetikler. Ayrıca yüksek yoğunluklu antrenmanlar öncesi vücudun ısınması için kullanılabilmektedir. Salonumuzda 2 adet bulunmaktadır.
 Eliptik Bisiklet: Bir cardio aleti olmakla beraber sertliği ayarlanabilir olduğundan çeşitli kas gruplarınıda aktif bir şekilde çalıştırabilmektedir. Özellikle kalça ve bacak bölgesindeki kasları aktive etmektedir.Salonumuzda 2 adet bulunmaktadır.   eliptikbisiklet
eliptikbisiklet  Scott curl (preacher curl): Biceps (üst ön kol) kasını geliştirmek amacıyla üretilmiş aletlerden biridir. Amacı bicepsi izole ederek kasın daha fazla aktive olmasını sağlamaktır. Bicepsin tam fonksiyonlu çalışmasına yardımcı olur. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
 Back Extension Machine: Ters mekik adıda verilen hareketin yapılabilmesini sağlayan bir alettir. Özellikle bel bölgesini güçlendirip bel fıtığı, disk kayması gibi bel problemlerinin önüne geçmekte kullanılır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır. backextensionmachine
Pull up and dips station: Klasik adıyla barfiks ve dips (ön kol ve arka kol) hareketlerinin yapılmasına olanak sağlayan bir istasyondur. Çeşitli varyasyonlar ile hareketlerin çalıştırdığı kas grupları farklılık göstermektedir. Vücut ağırlığı kullanılarak kaslar uyarılmakta ve hipertrofi (kas yoğunluğunun artması) sağlanmaktadır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Shoulder Press: Omuz gelişimi için temel hareket olarak geçen hareketlerden biridir. Bu makine hareketin daha güvenli bir şekilde yapılması için tasarlanmıştır. Omuzlara genişlik ve derinlik kazandırmaktadır. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Butterfly : İç göğüs kaslarını geliştirmeye yarayan bir alettir. Göğüs kaslarının enine gelişmesini özellikle iç kısımlarının aktive olmasını sağlar. İyi bir sıkıştırma hareketi olmakla beraber göğüs kasını esnetir. Yani kasa kanın pompalanmasında en etkili göğüs egzersizlerinden biridir.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Bench Press: Dünya genelinde 3 temel hareketten biri olarak gösterilen bench press göğüs kasını çalıştıran en etkili harekettir. Her spor branşında gerek güç artışı, gerek patlayıcı kuvvet, gerekse hipertrofi (Kas yoğunluğunun artması) amaçları için kullanılmaktadır.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Decline bench press: Eğiminden faydalanılarak göğüsün hemen hemen tamamını kullanmamıza olanak sağlayan bir ekipmandır. Özellikle göğüsün alt kısmının aktive olmasını sağlar. Hedef bölgesi göğüs olmakla beraber itiş hareketi olduğu için tricepsinde (arka kol) çalışmasında etkin rol oynar. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Smitch machine: Hareketlerin daha güvenli yapılabilmesi için tasarlanmış bir ekipmandır. Genellikle squat(kalça egzersizi) hareketinin yapılması sırasında kullanılır. Bununla birlikte sehpa ile göğüs bölgesi için ayrıca çalışma yapılabilir.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Lying leg curl : Arka bacak ve kalça kaslarını geliştirmek için kullanılan önemli bir makinedir. Adelelerin güçlenmesinde gluteus maximus (kalça) ve hamstringin (arka bacak) aktive olmasında rol oynar. İzole bir egzersiz olduğu için hedeflenen bölgenin daha kontrollü ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Leg extension: Bacak kaslarını çalıştırmak için yapılmış izole bir egzersiz aracıdır. Hedef kas grubu quadriceps yani ön bacak kaslarıdır. Quadricepsi izole ettiğinden kasın daha fazla aktive olmasını sağlar. Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Adductor: İç bacak kaslarına yönelik bir çalışmadır.Kontrollü ve sistemli çalışıldığında bacakların iç kısımlarında sıkılaşma ve incelme gözlenmektedir.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Abductor: Dış bacak kaslarına yönelik bir çalışmadır.Kontrollü ve sistemli çalışıldığında bacakların dış kısımlarında sıkılaşma ve incelme gözlenmektedir.Salonumuzda 1 adet bulunmaktadır.
Dumble: Kol ve omuz çalışmalarında etkili sonuçlar vermektedir. Omuz bölgesi kuvvetlendirilirken, çeşitli hareketler ile ön ve arka kol bölgelerinde toparlanma+kuvvetlenme gözlemlenmektedir.

 

ULAŞIM VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: A.Ü. Tandoğan Yerleşkesi, Piri Reis Meydanı. Tandoğan/Ankara

Tel: 0 (312) 212 60 40 Dahili:2273

 

TEMİZLİK GÖREVLİSİ

bilsen Adı Soyadı: Hakan IME
E-Posta:
Tel: + 90 (312) 212 60 40 / 2273
Ünvan: TEMİZLİK PERSONELİ
Birim: SAĞLIK KÜLTÜR ve SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI
Bölüm: PİRİ REİS SPOR SALONU
bilsen Adı Soyadı: Derya YILMAZ
E-Posta:
Tel: + 90 (312) 212 60 40 / 2273
Ünvan: TEMİZLİK PERSONELİ
Birim: SAĞLIK KÜLTÜR ve SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI
Bölüm: PİRİ REİS SPOR SALONU
bilsen Adı Soyadı: İlkay GÖKDUMAN
E-Posta:
Tel: + 90 (312) 212 60 40 / 2273
Ünvan: TEMİZLİK PERSONELİ
Birim: SAĞLIK KÜLTÜR ve SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI
Bölüm: PİRİ REİS SPOR SALONU