ÖSYM’nin farklı puan türlerindeki sıralamaları göz önünde tutularak belirlenen ve öğrencinin lisans eğitimi süresince, kısmi zamanlı çalışma karşılığı maddi katkı, ücretsiz öğle yemeği, olimpik havuza ücretsiz üyelik, TÖMER’den ücretsiz veya %75 indirimli dil kursu ve Üniversitemiz kamplarından ücretsiz yararlanma olanağı (burstan yararlanan öğrencilerin ailelerine de %50 indirim) şeklinde sağlanan burslardır.

Bu bursların tür ve ölçütleri her yıl Üniversitenin Öğrenci Burslar Komisyonu tarafından belirlenir ve Üniversite Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra, SKS Daire Başkanlığı  internet sayfasında yayınlanır.

Üniversitemize yeni katılan öğrencilerin bu burslardan faydalanabilmeleri için, Üniversiteye kayıt yaptırdığı puan türünde belirlenen ölçütleri sağlamaları gerekmektedir. Sadece, kesin kayıt yaptırdığı puan türünden başarı sıralamasına girmiş olan öğrenciler bu burslardan yararlanabilirler.

Üniversiteye giriş başarı burslarından faydalanmaya hak kazanan öğrenci listesi Ekim ayı içinde SKS Daire Başkanlığı  internet sayfasında ve Fakülte Öğrenci İşleri Bürosu panolarında duyurulur.